PITTOSPORUM SENACIA Putt. – slizoplod

Syn.: Celastrus undulatus Lam., Nerium undulatum (Lam.) Salisb., Pittosporum lanceolatum Cordemoy, Pittosporum mauritianum Loddiges ex Don, Senacia lanceolata Tul., Senacia undulata (Lam.) Lam.
Česká jména: slizoplod (Presl 1846)
Čeleď: Pittosporaceae R. Br. – slizoplodovité

Pittosporum senacia

Rozšíření: Roste na Madagaskaru, Réunionu, odkud byl popsán, a na Mauriciu.

Ekologie: Provází lesní porosty a jejich okraje v dosti velkém rozsahu nadmořských výšek; vyžaduje vlhké a teplé tropické klima.

Pittosporum senacia

Popis: Bohatě větvený stálezelený stromek, řidčeji keř, dorůstající výšky až 5 m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, zpravidla kopinaté, kolem 12 cm dlouhé a 4–5 cm široké, kožovité, sytě zelené, na bázi klínovité, na okraji nápadně zvlněné, na vrcholu špičaté. Pětičetné květy tvoří bohaté chocholíky; kališní lístky jsou na bázi krátce srostlé; korunní lístky jsou asi 1 cm dlouhé, bělavé; tyčinek je 5; gyneceum srůstá ze 2 plodolistů a tvoří svrchní semeník; v semeníků bývá nejčastěji 8 vajíček. Plody jsou kulovité tobolky asi 1 cm velké, za zralosti oranžové; semena jsou jasně červená, lepkavá.

Poznámka: Tento druh je značně variabilní, a to na Madagaskaru, ale i na Réunionu, kde bývají rozlišovány dva poddruhy: kromě nominátního (fotografie se vztahují k němu) ještě subsp. pervillei (Blume) Cufod. [=Pittosporum senacia subsp. reticulatum (Tul.) Coode], vyznačující se širšími listy a menším počtem vajíček v semeníku. Na Réunionu roste ve vyšších polohách než poddruh nominátní. K druhu Pittosporum senacia bývá na úrovni poddruhu některými autory přiřazován i taxon Pittosporum wrightii, který je endemitem Seychelských ostrovů. Moderní studie, která by oba taxony porovnala, však chybí.

Pittosporum senacia
Pittosporum senacia
Pittosporum senacia

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 13. 9. 2008 (Réunion, Mare Longue).